Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Skip the kettle thanks to the brewer's built-in hot water tap. Another practical feature is that the machine has a built-in milk frother.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Smeg 50's Style EGF03BLEU is £782.46. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Nothing beats the smell of freshly brewed coffee in the morning. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. EGF03 Black is a coffee machine which can also provide you with hot water if you want a cup of tea.
. The machine's brewing pressure is at 15 bar, which is enough to make great coffee.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. There is room for 2.4 litres of coffee in this machine.
This is one of the most popular coffee machines on PriceRunner and currently it has a lowest price of £782. It has a high average rating of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg 50's Style EGF03BLEU |
| Brand | Smeg |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Aluminium, Plastic, Stainless Steel |
Power Source | |
| Voltage | 240.0 V |
| Power | 1650 W |
Measures | |
| Weight | 12.75 kg |
| Depth | 43.0 cm |
| Height | 44.3 cm |
| Width | 33.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-31 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Display, Thermal Blocks, Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Lime Indicator, Hot Water Function, Empty Water Tank Detection |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 2.4 L |
| Capacity (cups) | 2 Cups |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .