Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This machine has a normal-sized water tank of 1.8 litres. This model fits perfectly on most kitchen counters. The brewing pressure is at a professional level.
Peter Tyson
De'Longhi ECAM450.86.T Eletta Explore Bean to Cup Coffee Machine with Cold Brew Technology - Titanium
Or 3 interest-free payments of £267.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for De'Longhi Eletta Explore Bean To Cup is £801.00. This is currently the cheapest offer among 28 stores.
There's not much that beats the first cup of coffee in the morning. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. Eletta Explore Bean To Cup is a coffee machine which can also provide you with hot water if you want a cup of tea.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. The water tank in this machine holds 1.8 litres of water.
.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £801. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this coffee maker a top quality product.
Product | |
|---|---|
| Product name | De'Longhi Eletta Explore Bean To Cup |
| Brand | De'Longhi |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | Yes |
Material | |
| Material | Plastic |
Power Source | |
| Power | 1450 W |
Measures | |
| Weight | 11.3 kg |
| Height | 38.5 cm |
| Width | 26.0 cm |
| Depth | 45.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-23 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 19.0 bar |
| Features | Display, Dual Brewer, Drip Tray |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Mobile App Controlled, Automatic Cleaning, Built-in Wi-Fi, Hot Water Function |
| Colour | Titanium |
| Manufacturer Colour | Titanium |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.8 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .