Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model fits perfectly on most kitchen counters. Cleaning is facilitated by a built-in drip tray.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Melitta CI TOUCH F630-112 is £462.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
Have you decided to treat yourself with a new coffee machine? Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. CI TOUCH F630-112 is a coffee machine that fits in every kitchen.
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. This coffee machine has a water tank with a capacity of 1.8 litres.
. The built-in drip tray helps you keep the kitchen clean, as it collects any spills that otherwise would end up on the kitchen counter.
If you compare the price of this coffee machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £462, and it's one of the most popular models. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this coffee maker a top quality product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Melitta CI TOUCH F630-112 |
| Brand | Melitta |
| Type | Espresso Machines |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
| Material | Stainless Steel |
Power Source | |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Weight | 9.0 kg |
| Height | 25.5 cm |
| Width | 35.2 cm |
| Depth | 47.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Number of Brewing Spouts | 2 |
| Brewing Pressure | 15.0 bar |
| Features | Display, Drip Tray |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Functions | Automatic Cleaning, Lime Indicator, Programmable, Hot Water Function |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Integrated | No |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Integrated Milk Frother | Yes |
| Capacity | 1.8 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .