Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Perfect for making a small cup of coffee for yourself! This coffee machine has automatic shut-off. With a removable water tank, you ensure good quality of your coffee.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Krups Nespresso Essenza Mini XN1108 Piano Black is £114.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Nothing beats the smell of freshly brewed coffee in the morning. Today, there are many different coffee makers available, such as pour overs, cold brewers or espresso machines. Nespresso Essenza Mini XN1108 is a coffee machine with a detachable water tank, so you can make sure the water is fresh during every brew.
One advantage with capsule machines is that the same machine can make different types of coffee, such as espressos or café lattes..
This is a very classic model of coffee machine that you can place wherever you want in the kitchen. There is room for 0.6 litres of coffee in this machine.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £115. It has a high average rating of 4.5 out of 5, which makes it one of the best coffee makers on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Krups Nespresso Essenza Mini XN1108 Piano Black |
| Brand | Krups |
| Type | Pod Machines |
Features | |
| App Control | No |
Measures | |
| Height | 20.4 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Depth | 33.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Brewing Pressure | 19.0 bar |
| Features | Drip Tray |
| Filter Type | Disposable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Programmable |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Piano Black |
| Integrated Milk Frother | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .