Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Pod machines such as this one have a distinct advantage in that they are very easy to use. This particular model is also very space efficient and should fit on any kitchen counter.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Krups Nespresso Vertuo Plus Deluxe Black is £139.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Since their arrival, pod machines have become very popular, and Nespresso is arguably a frontrunner in this segment. The system of using pods to make coffee is easy to understand for almost anyone and is a good option for someone who only makes the occasional cup.
One thing you need to bear in mind about pod machines is that every cup you make also means one used pod that you have to dispose of. This machine makes it slightly easier by automatically ejecting the used pod into a compartment in the machine itself. This can hold up to 10 used pods before you need to empty it.
One clear advantage of a pod machine is that there is a huge variety of beverages you can make with one machine. Nespresso has an almost bafflingly large variety of pods to choose from, so you should not have a problem finding me that suits you.
Does this sound like a good fit for you? This machine is well-reviewed by our users and also the test winner in our review of pod machines. You can get it for £140.
Product | |
|---|---|
| Product name | Krups Nespresso Vertuo Plus Deluxe Black |
| Brand | Krups |
| Type | Pod Machines |
Product Properties | |
| Features | Drip Tray, Removable Watertank |
| Filter Type | Disposable Filter |
| Functions | Automatic Shutdown, Programmable, Timer |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Blackone |
| Integrated Milk Frother | No |
| Capacity | 1.7 L |
Features | |
| App Control | No |
Material | |
|---|---|
| Material | Plastic |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
| Power | 1260 W |
Measures | |
| Weight | 4.2 kg |
| Height | 32.51 cm |
| Width | 23.8 cm |
| Depth | 35.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .