Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Blendjet 2 Portable Black, so the data shown are historical prices.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
There's not just one setting for this blender, you can choose between three different programs, for instance one that is particularly well suited for mixing green smoothies, smoothie, and soup.
If you need to use very specific amounts of certain ingredients, it could be useful that the pitcher for this blender has measurement indicators.
It has a high average rating of 4.7 out of 5, which makes it a really good purchase. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Blendjet 2 Portable Black |
| Brand | Blendjet |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 150 W |
Measures | |
| Weight | 0.61 kg |
| Height | 23.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-08 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 473.0 ml |
| Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Pulse Function, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 3 |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Smoothie, Soup, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 6 pcs |
| Pitcher Material | Plastic |
| Cord Length | 100.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .