Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This BPA-free blender can mix your milkshake quickly. Serve it directly from the jug. With a jug of 1,500 ml you can make juices that lasts for several days.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Sage The Fresh & Furious is £178.00. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
The pitcher you get with this blender is made from plastic. One clear advantage of a plastic pitcher is that it is a very sturdy material, and the pitcher is unlikely to break anytime soon.
The plastic parts in this blender are completely free of BPA, a harmful substance found in some types of plastic.
You can price compare this blender here on PriceRunner, and currently the lowest price is £178. It has a high average rating of 4.5 out of 5, which makes it one of the best blenders on Pricerunner.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sage The Fresh & Furious |
| Brand | Sage |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1300 W |
Measures | |
| Height | 43.9 cm |
| Width | 21.6 cm |
| Depth | 17.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-15 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1500.0 ml |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Display, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 5 |
| No. of Programs | 4 |
| Program | Smoothie, Soup, Green Smoothies, Purees |
| No. of Blades on Knife | 5 pcs |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .