Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Bosch MMB2111MG is a BPA-free mixer which is specially designed to be able to make healthy smoothies. The blades are easily removed, which is handy when it's time to clean them.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch MMB2111MG is £59.99. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
Instead of a heavy and cumbersome pitcher in glass or metal, this one is made from plastic, which is lighter, while also being sturdy and durable.
In our modern society, it has become increasingly important that the plastic we use is BPA free, and so are the parts in this blender.
This is one of the most popular blenders on PriceRunner and currently it has a lowest price of £60. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch MMB2111MG |
| Brand | Bosch |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 450 W |
Measures | |
| Weight | 1.3 kg |
| Height | 36.7 cm |
| Width | 12.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 600.0 ml |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Colour | Stainless Steel |
| Features | Detachable Blades, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 1 |
| No. of Programs | 1 |
| Program | Smoothie |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 40000 rpm |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
| Base Material | Stainless Steel |
| Cord Length | 80.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .