Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This BPA-free blender is great when you want to mix a tasty smoothie for breakfast. Get crushed ice for your drink quickly and easily with the help of this blender.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Breville Active VBL246 is £19.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
There's just one program on this blender, so it's a bit more modest than other competing models, but the program you do get is one tailored for blending smoothie.
When it's time to clean the pitcher, you can remove the blades and wash them by hand. A neat little detail that makes this model easier to use.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. You can price compare this blender here on PriceRunner, and currently the lowest price is £20.
Product | |
|---|---|
| Product name | Breville Active VBL246 |
| Brand | Breville |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 350 W |
Measures | |
| Weight | 1.22 kg |
| Height | 20.0 cm |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 22.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 600.0 ml |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Green & white |
| Features | Detachable Blades, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 1 |
| No. of Programs | 2 |
| Program | Smoothie, Dry Goods |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Plastic |
| Base Material | Plastic |
| Cord Length | 70.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .