Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mixer can mix your milkshake quickly. Serve it directly from the jug. If you want to mix simpler ingredients, the motor power of 700 watts works well.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Geepas GSB44023UK, so the data shown are historical prices.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
Handily enough, you get one extra pitcher when you buy this blender, which is very convenient if you, for example, want to make two different smoothies at one time.
Handily enough, this blender has two different speed settings, which gives you a lot of flexibility depending on what you're blending.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. You can price compare this blender here on PriceRunner, and currently the lowest price is £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Geepas GSB44023UK |
| Brand | Geepas |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 700 W |
Measures | |
| Weight | 4.03 kg |
| Height | 26.0 cm |
| Width | 39.0 cm |
| Depth | 21.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1500.0 ml |
| Colour | Silver |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Pulse Function, Adjustable Speed |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 2 |
| Program | Smoothie, Soup, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Glass |
| Base Material | Stainless Steel |
| Cord Length | 90.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .