Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This mixer can mix your milkshake quickly. Serve it directly from the jug. This blender can also easily crush ice, perfect for the Saturday drink or morning juice.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Tefal BL83SD65 is £123.44. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
You might think that a blender has very few uses, but you'd be mistaken. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. And they are quite unbeatable when it comes to making your soup super-smooth just before serving. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
There's just one available colour for this blender, silver, but regardless of how you've decorated your kitchen you are sure to find that it will fit in nicely.
It's not a given that a blender can handle mixing piping hot liquids, but this particular model can do that just fine. Very handy for mixing freshly made soups and such things.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. If you compare the price of this blender on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £123, and it's one of the most popular models.
Product | |
|---|---|
| Product name | Tefal BL83SD65 |
| Brand | Tefal |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1400 W |
Measures | |
| Weight | 5.8 kg |
| Height | 45.6 cm |
| Width | 20.0 cm |
| Depth | 23.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1750.0 ml |
| Colour | Silver |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Hot Liquid Safe, Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 10 |
| No. of Programs | 12 |
| Program | Smoothie, Soup |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Base Material | Metal |
| Cord Length | 90.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .