Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. There is a measurement indicator on the pitcher, which is of course convenient.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips HR3760/10 is £99.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
There's just one available colour for this blender, stainless steel, but regardless of how you've decorated your kitchen you are sure to find that it will fit in nicely.
What settings you use and other such things are instantly visible on the blender's built-in digital display.
It has a high average rating of 4.7 out of 5, which makes it one of the best blenders on Pricerunner. If you compare the price of this blender on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £99.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips HR3760/10 |
| Brand | Philips |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1500 W |
Measures | |
| Weight | 4.58 kg |
| Height | 44.2 cm |
| Width | 16.7 cm |
| Depth | 21.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-12-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2000.0 ml |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer Colour | Metallic And Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Detachable Blades, Cleaning Program, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Adjustable Speed, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 3 pcs |
| No. of Speeds | 12 |
| No. of Programs | 7 |
| Program | Soup |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Glass |
| Base Material | Metal, Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .