Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This stylish BPA-free smoothie blender from KitchenAid is able to give you fresh smoothies in just a couple of minutes. The pulse function is very useful when dealing with tougher
It's a good time to buy! Prices are currently £29 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Lowest price for KitchenAid 5KSBR256BM is £84.97. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
As for the capacity of the pitcher, it has a volume of 473 ml. Since the pitcher is on the smaller side, this blender might be best suited for those who only need to make single servings.
The measurement indicators in the pitcher saves you time and trouble in the event that you need to use very specific amounts.
If you compare the price of this blenders on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £85, and it's one of the most popular models. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this blender a high quality product.
Product | |
|---|---|
| Product name | KitchenAid 5KSBR256BM |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Smoothie Blenders |
Measures | |
| Weight | 1.266 kg |
| Height | 30.0 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Depth | 12.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 473.0 ml |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Programs | 2 |
| Program | Smoothie, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .