Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This stylish BPA-free mixer can mix your juice quickly. Serve it directly from the jug. With the ice crusher function, you can quickly get crushed ice for juices or cocktails.
Lawsons
Magimix Blender Power 4 Satin 11630
Or 3 interest-free payments of £59.99/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Magimix 11628SK Silver is £179.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
Handily enough, you get one extra pitcher when you buy this blender, which is very convenient if you, for example, want to make two different smoothies at one time.
If you need to use very specific amounts of certain ingredients, it could be useful that the pitcher for this blender has measurement indicators.
In the category of blenders, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £180. It has a high average rating of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Magimix 11628SK Silver |
| Brand | Magimix |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1300 W |
Measures | |
| Weight | 4.8 kg |
| Height | 40.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 16.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-06-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1800.0 ml |
| Colour | Silver |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Cleaning Program, BPA-Free, Pulse Function, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 4 |
| No. of Programs | 5 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Soup, Green Smoothies, Purees |
| Revolutions Per Minute | 22000 rpm |
| Pitcher Material | Glass |
| Base Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .