Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a blender where you mix your smoothie directly in the included jug. The jug holds 2,000 ml, so you can make several servings of smoothie at the same time.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Waring MX1200XTXEK is £950.50. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. The avid smoothie drinker will find that it's much easier to experiment with ingredients and flavours with a properly good blender. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
Given the power of the 1,500-watt motor, in this blender, you'll have no trouble at all blending frozen fruit or chop up ice cubes, for example.
Handily enough, this blender has variable speed, which gives you a lot of flexibility depending on what you're blending.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this blender a premium product. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £951.
Product | |
|---|---|
| Product name | Waring MX1200XTXEK |
| Brand | Waring |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1500 W |
Measures | |
| Weight | 7.2 kg |
| Height | 45.7 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Depth | 20.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2000.0 ml |
| Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Pulse Function, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| Revolutions Per Minute | 32000 rpm |
| Strength | 3.5 hp |
| Pitcher Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .