Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a BPA-free mixer where you mix your smoothie directly in the included jug. Mix juices for the whole family, thanks to the 2,000 ml jug.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Waring MX1100XTXSEK is £839.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
The pitcher you get with this blender is made from plastic. One clear advantage of a plastic pitcher is that it is a very sturdy material, and the pitcher is unlikely to break anytime soon.
The pulse feature might come in handy if you're blending frozen fruits or other more heavy-duty things.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this blender a high quality product. You can price compare this blender here on PriceRunner, and currently the lowest price is £840.
Product | |
|---|---|
| Product name | Waring MX1100XTXSEK |
| Brand | Waring |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1500 W |
Measures | |
| Weight | 9.0 kg |
| Height | 53.9 cm |
| Width | 22.8 cm |
| Depth | 24.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-05-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2000.0 ml |
| Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts, Soundproofing Cap, Display, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| Revolutions Per Minute | 30000 rpm |
| Strength | 3.5 hp |
| Pitcher Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .