Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. With a normal motor power of 800 watts you are able to mix the ingredients properly.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Moulinex Blendforce LM430110 is £60.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
There's just one available colour for this blender, white, but regardless of how you've decorated your kitchen you are sure to find that it will fit in nicely.
Handily enough, this blender has two different speed settings, which gives you a lot of flexibility depending on what you're blending.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. In the category of blenders, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £61.
Product | |
|---|---|
| Product name | Moulinex Blendforce LM430110 |
| Brand | Moulinex |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 800 W |
Measures | |
| Weight | 3.9 kg |
| Height | 40.2 cm |
| Width | 17.5 cm |
| Depth | 18.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1750.0 ml |
| Colour | White |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Pulse Function, Adjustable Speed, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 1 |
| Program | Smoothie |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Glass |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .