Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. The pulse function is very useful when dealing with tougher ingredients.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
MyTrendyPhone
Ninja BN750EU 2-in-1 Blender with Auto-IQ - 1200W
Or 3 interest-free payments of £49.03/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ninja 2-In-1 Auto-IQ BN750EU is £147.10. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
There's not just one setting for this blender, you can choose between three different programs, for instance one that is particularly well suited for mixing dry goods, green smoothies, and smoothie.
If you need to use very specific amounts of certain ingredients, it could be useful that the pitcher for this blender has measurement indicators.
If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £147. It has a high average rating of 4.8 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ninja 2-In-1 Auto-IQ BN750EU |
| Brand | Ninja |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 1200 W |
Measures | |
| Weight | 4.03 kg |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 19.0 cm |
| Depth | 25.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 2100.0 ml |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Detachable Blades, BPA-Free, Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Ice Crusher, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 3 |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 21000 rpm |
| Pitcher Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .