Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mixer where you mix your smoothie directly in the included jug. The blender has a motor with a slightly lower power, which is suitable for simpler ingredients.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Kenwood BLP31 is £39.99. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
The included pitcher can hold up to 1,600 millilitres of liquid. Making pancake batter for breakfast? No problem making enough for the whole family with that pitcher.
The measurement indicators in the pitcher saves you time and trouble in the event that you need to use very specific amounts.
Currently, the lowest price on this product is £40, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Kenwood BLP31 |
| Brand | Kenwood |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 350 W |
Measures | |
| Weight | 1.49 kg |
| Height | 16.0 cm |
| Width | 19.0 cm |
| Depth | 34.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-10-13 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1600.0 ml |
| Colour | White, Green |
| Manufacturer Colour | White & green |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Detachable Blades, Pulse Function, Dishwashable Parts, Adjustable Speed, Cord Storage |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Smoothie, Soup, Green Smoothies |
| Pitcher Material | Plastic |
| Base Material | Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .