Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Creative Stage V2 is £137.36. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Creative offers you a soundbar that improves the sound quality of the movie, something that should not be compromised. Stage V2 from Creative provides an enhanced experience both when it comes to film and games. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
This is a soundbar that you easily connect to the TV, that significantly enhances its sound. Stage V2 lets you step into the world of movies with its two channels. A flexible way to give the films more life and feeling. The subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. This system is designed to give a greater feeling when it comes to movies and video games.
In summary there are many great things about Creative Stage V2. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner at the moment och and has a current lowest price of £137. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Stage V2 a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Creative Stage V2 |
| Brand | Creative |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Connections | |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-A, Optical S/PDIF |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 2 |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 40.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 40 W |
Audio | |
| Channel Separation | 2.1 |
Frequency Response | |
|---|---|
| Frequency Range (max) | 20000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 55.0 Hz |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | aptX LL, aptX, aptX HD, SBC |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 3.3 kg |
| Width (Soundbar) | 68.0 cm |
| Height (Soundbar) | 7.8 cm |
| Depth (Subwoofer) | 25.0 cm |
| Weight (Soundbar) | 2.0 kg |
| Height (Subwoofer) | 42.3 cm |
| Width (Subwoofer) | 11.6 cm |
| Depth (Soundbar) | 10.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .