Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG G1 is £799.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Watch your favourite movie and have a great sound experience with this home cinema system. LG Soundbars G1 from LG enhances the experience when it comes to both games and movies. The deep bass sound comes from the subwoofer which gives extra depth and weight to the movie. LG Soundbars G1 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
LG Soundbars G1 is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling Thanks to the Dolby Digital audio format, you can get surround sound in streaming services such as Netflix and HBO.
In summary there are many great things about LG LG Soundbars G1. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £799. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | LG G1 |
| Brand | LG |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC, eARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 6 |
Watt | |
|---|---|
| Soundbar Output Power Total | 140.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 220 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 4.0 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 63.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, DTS:X, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital |
| Channel Separation | 3.1 |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 5.8 kg |
| Width (Soundbar) | 122.5 cm |
| Height (Soundbar) | 15.0 cm |
| Depth (Subwoofer) | 29.0 cm |
| Weight (Soundbar) | 3.4 kg |
| Height (Subwoofer) | 39.4 cm |
| Width (Subwoofer) | 18.0 cm |
| Depth (Soundbar) | 3.25 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .