Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung HW-S800D 3.1.2 ch Ultra Slim is £234.00. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
A really good movie requires equally good sound, so it may be worth investing in a home cinema system. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
HW-S800D 3.1.2 ch Ultra Slim is a home cinema system with larger speakers, to provide a more powerful movie experience. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This is a home cinema that in all simplicity gives a greater feeling when it comes to movies and video games.
All-in-all is HW-S800D 3.1.2 ch Ultra Slim from Samsung a very nice product with great features. Right now the lowest price on this model is £234, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes HW-S800D 3.1.2 ch Ultra Slim a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung HW-S800D 3.1.2 ch Ultra Slim |
| Brand | Samsung |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC, eARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | No |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 10 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, LPCM, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus |
| Channel Separation | 3.1.2 |
Energy Facts | |
|---|---|
| Power Consumption (in Use) | 26.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | Airplay |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| App Compatibility | Chromecast for audio, AirPlay, Spotify Connect |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 6.4 kg |
| Width (Soundbar) | 3.99 cm |
| Height (Soundbar) | 116.0 cm |
| Depth (Subwoofer) | 10.1 cm |
| Weight (Soundbar) | 1.4 kg |
| Height (Subwoofer) | 61.2 cm |
| Width (Subwoofer) | 23.8 cm |
| Depth (Soundbar) | 23.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .