Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These headphones from Roland has an over-ear configuration. They are easily connected with a cord.
Chamberlain Music
Roland RH5 headphones
Or 3 interest-free payments of £9.16/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Roland RH-5 is £27.50. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
Roland Roland RH-5 is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They have a 3.0-metre cord and have a simple and intuitive design.
Over-ear headphones are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace.
This is a product with a current lowest price of £28. It has a high average grade of 4.4 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Roland RH-5 |
| Brand | Roland |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 10.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 1000.0 mW |
| Sensitivity | 92.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 190.0 g |
| Cable Length | 3.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2010-02-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .