Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Sennheiser. They are easily connected with a cord.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sennheiser MX 375 is £9.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
These headphones by Sennheiser lets you consume both music and podcasts for hours on end. They have a 1.2-meter cord and have a simple and intuitive design.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. With a really long 1.2-meter cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it.
The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them handy to carry with you.
This is a popular product with a current lowest price of £10. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sennheiser MX 375 |
| Brand | Sennheiser |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 18.0 Hz |
| Sensitivity | 122.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Wireless | No |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Measures | |
| Cable Length | 1.2 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-04-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .