Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Beyerdynamic DT 990 Edition 32Ohm has a neat and practical over-ear design. These could work equally well for music and podcasts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Beyerdynamic DT 990 Edition 32Ohm is £145.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
DT 990 Edition 32Ohm is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They have a 3.0-metre cord and have a simple and intuitive design.
Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality.
They weigh 290 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid. These headphones have an open acoustic seal, which means that they let in some background noise and aren't as tight as some other headphones.
This is a product with a current lowest price of £145. It has a high average grade of 4.6 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. These headphones from Beyerdynamic can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Beyerdynamic DT 990 Edition 32Ohm |
| Brand | Beyerdynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Frequency Response (min) | 5.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 35000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 6.3mm, 3.5mm |
Design | |
| Suitable for | Office |
| Acoustic Seal | Open |
| Construction & Elements | Dynamic |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2013-04-03 |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 290.0 g |
| Cable Length | 3.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .