Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Sennheiser that rests nicely over your ears. With a wireless range of 100 metres, you can move about freely without losing the connection.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sennheiser RS 195 is £299.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
These headphones by Sennheiser are a perfect choice if you love to listen to music. They connect cord-free via Bluetooth and have active noise cancelling for a complete musical experience.
Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use the buttons on your phone. They weigh 340 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid.
Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality.
This is a product with a current lowest price of £299. It has a high average grade of 4.1 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones from Sennheiser can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sennheiser RS 195 |
| Brand | Sennheiser |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 17.0 Hz |
| Sensitivity | 117.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 18.0 h |
Measures | |
| Weight | 340.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-02-16 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wireless Technology | DECT |
| NFC | No |
| Wireless Range | 100.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .