Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Koss that are nimble and easy to use. These could work equally well for music and podcasts.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Koss KPH8, so the data shown are historical prices.
Koss Koss KPH8 lets you consume both podcasts and music for hours on end. They have a 1.2-metre cord and have a simple and intuitive design.
These headphones have an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. With a really long 1.2-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it.
This is a product with a current lowest price of £. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Koss KPH8 |
| Brand | Koss |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | White |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 80.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 18000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | No |
| Wireless | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
Measures | |
| Cable Length | 1.2 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .