Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Skullcandy Jib True has a classic in-ear design. They are also water proof and can handle both a rainy day and a sweaty workout.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Skullcandy Jib True is £22.49. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Jib True is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for 22 hours.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to take out your phone.
You get up to 22 hours of battery life per charge, which means you probably won't have to charge it every day. The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them easy to carry with you.
This is a popular product with a current lowest price of £22. It has a high average grade of 4.1 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Skullcandy Jib True |
| Brand | Skullcandy |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | Blue, Grey, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 6.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 103.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 48.5 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-03 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .