Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sturdy over-ear headphones from Skullcandy that rests nicely over your ears. One charge can give you up to 22 hours of battery life.
LaptopHub
Skullcandy Hesh ANC Headphones Wired & Wireless Head-band Calls/Mu
Or 3 interest-free payments of £24.92/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Skullcandy Hesh ANC True Black is £74.77. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
These headphones is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect wirelessly via Bluetooth and have active noise cancelling for a complete musical experience.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier.
Active noise cancelling means that the headphones can block all background noise that can disrupt your sound experience. To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just connect them to your device. The wired connection also gives you great sound quality.
This is a popular product with a current lowest price of £75. It has a high average grade of 4.6 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Skullcandy.
Product | |
|---|---|
| Product name | Skullcandy Hesh ANC True Black |
| Brand | Skullcandy |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | True Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 99.63 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 22.0 h |
Measures | |
| Weight | 228.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-12 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .