Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Philips Philips TAH5205 has a neat and practical over-ear design. A perfect pair of headphones for music and audiobooks alike.


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips TAH5205 Black is £36.51. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
These headphones by Philips is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of 29 hours.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. They weigh 690 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality. This model has a great battery life of 29 hours, so you won't have to charge it all too often.
This is a product with a current lowest price of £37. It has several built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips TAH5205 Black |
| Brand | Philips |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 90.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 166.0 h |
| Battery Time (in use) | 29.0 h |
Measures | |
| Weight | 210.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-17 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
| Voice Assistant | Google Assistant |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .