Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

In-ear headphones from Creative that both fit well and have good sound isolation. It has up to 12 hours of battery time.
LaptopHub
Creative Labs Creative Outlier Air V2 Headphones Wireless In-ear Calls
Or 3 interest-free payments of £25.82/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Creative Outlier Air V2 is £77.47. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Creative Outlier Air V2 lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect wirelessly via Bluetooth and the battery lasts for 12 hours.
With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls. The in-ear design means that the buds sit comfortably in your ear and the compact size makes them handy to carry with you.
These headphones are water resistant and can handle some moisture. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out. The headphones weigh no more than 12 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around!
This is a product with a current lowest price of £77. It has a high average grade of 5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Creative.
Product | |
|---|---|
| Product name | Creative Outlier Air V2 |
| Brand | Creative |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 5.6 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth Codec | AAC, aptX, SBC |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Voice Assistant | Apple Siri, Google Assistant |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 12.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .