Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Jam. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Jam TWS Exec is £52.30. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Jam TWS Exec are a perfect choice if you love to listen to music. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of eight hours.
To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just connect them to your device. The wired connection also gives you high sound quality. An integrated microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones are waterproof and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
This is a product with a current lowest price of £52. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Jam TWS Exec |
| Brand | Jam |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 6.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 8.0 h |
Measures | |
| Weight | 11.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .