Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset are easily connected with a cord. This is a user-friendly model, since it has built-in buttons to adjust the volume.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Mars Gaming MH6, so the data shown are historical prices.
This product by Mars Gaming is a gaming headset that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and there are built-in controls to adjust the volume. Put on this headset and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that. This headset has surround sound, which gives you a richer and more vibrant sound.
An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
This is a product with a current lowest price of £. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Mars Gaming MH6 |
| Brand | Mars Gaming |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 18.0 Hz |
| Sensitivity | 119.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-03 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Xbox One X, Xbox One, Xbox One S, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Measures | |
| Weight | 228.0 g |
| Cable Length | 1.0 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .