Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

EPOS has designed a gaming headset that lets you stream music via bluetooth for hours. With its built-in microphone, you can even make hands-free phone calls - an underrated featur


*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for EPOS H3 Hybrid Onyx Black is £39.90. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This headset by EPOS is a gaming headset that is well suited for any game imagineable. It is easily connected wirelessly and has a good microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on this headset and go questing with your friends!
It weighs 298 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid. The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier.
With the built-in microphone you can also use this headset for voice chats. The battery lasts up to 24 hours, which means you probably won't have to charge it every day.
This is a product with a current lowest price of £40. It has a high review average of 4.5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from EPOS.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | EPOS H3 Hybrid Onyx Black |
| Brand | EPOS |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Onyx Black |
Audio Features | |
| Impedance | 25.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 116.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 30000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 37.0 h |
Measures | |
| Weight | 298.0 g |
| Cable Length | 2.0 m |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Xbox One X, Xbox One, Xbox One S, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .