Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

On-ear headphones from Jabra that are nimble and easy to use. The buttons let you instantly answer a phone call or adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Jabra Evolve2 75 USB-C UC is £215.04. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
These headphones by Jabra is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect cord-free via Bluetooth and with active noise cancelling you get some peace and quiet on your way home from work.
These headphones have an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models. This model has a great battery life of 36 hours, so you won't have to charge it all too often.
The wireless range is 30 metres, so there's no problem if you're not right next to your phone or computer. The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier.
This is a product with a current lowest price of £215. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Jabra.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Jabra Evolve2 75 USB-C UC |
| Brand | Jabra |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Beige, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 16.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 30.0 mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 36.0 h |
Measures | |
| Weight | 197.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-19 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth Codec | AAC, SBC |
| Wireless Range | 30.0 m |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .