Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Beyerdynamic will give you a good sound experience. They are easily connected with a cord.
From The DJ Shop
Beyerdynamic DT 900 PRO X Open-Back Studio Headphones (48 Ohm)
The Disc DJ Store
Beyerdynamic DT 900 Pro X, Open Back Studio Headphones (48 Ohm)
Or 3 interest-free payments of £66.31/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Beyerdynamic DT 900 PRO X Black is £198.94. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
These headphones lets you consume both music and podcasts for hours on end. They have a 3.0-metre cord and with active noise cancelling you get a relaxing musical experience without disruptions.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. These are open headphones, which means that they let in some background noise and aren't as tight as some other headphones.
Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. Active noise cancelling means that the headphones can drown out all background noise that can disrupt your sound experience.
This is a popular product with a current lowest price of £199. It has a very good average grade of 4.8 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Beyerdynamic DT 900 PRO X Black |
| Brand | Beyerdynamic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 48.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 5.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 30.0 mW |
| Sensitivity | 100.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 40000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | XLR, 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Open |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Weight | 345.0 g |
| Cable Length | 3.0 m |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | No |
| Background Noise Activation | Yes |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .