Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

ASUS has designed a gaming headset that lets you enjoy the game's sound effects wirelessly. With deep bass, this product will give you an amazing cord free experience.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for ASUS TUF Gaming H1 Wireless is £55.99. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
A gaming headset that is well suited for any game imagineable. It has a neat design and you can raise or lower the volume with built-in controls. Put on this headset and go questing with your friends!
This headset has a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace. Higher impedance (resistance) gives you a richer sound experience. A higher impedance also means that they need to be connected to a headphone amplifier.
You get up to 15 hours of battery life per charge, which means you probably won't have to charge it every day. To connect with a 3.5 mm connector is quick and easy, you just connect it to your device. The wired connection also gives you high sound quality.
This is a product with a current lowest price of £56. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new gaming experience with this awesome headset from ASUS.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS TUF Gaming H1 Wireless |
| Brand | ASUS |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 60.0 ohm |
| Speaker Configuration | Surround, 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Technology | Radio Frequenzy (RF) |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 15.0 h |
Measures | |
| Weight | 295.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .