Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset, made by Razer, that are easily connected with a cord. With its built-in microphone, you can even make hands-free phone calls - an underrated feature!
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Razer Kraken V3 HyperSense is £75.97. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
A gaming headset that is just what your inner gaming needs. It is easily connected with a cord for highest possible sound quality and has a good microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on this headset and go questing with your friends!
With the built-in microphone you can also use this headset for voice calls. Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality.
The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier. With a really long 2.0-metre cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it.
This is a popular product with a current lowest price of £76. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Razer Kraken V3 HyperSense |
| Brand | Razer |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 96.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Measures | |
| Weight | 344.0 g |
| Cable Length | 2.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-24 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .