Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset from OTL Technologies that is well suited for children. This model includes built-in controls that lets you adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for OTL Technologies Pikachu Pro G1 is £36.95. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A gaming headset by OTL Technologies that is just what your inner gaming needs. It has a neat design and there are built-in buttons to adjust the volume. Put on this headset and go questing with your friends!
Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example.
It weighs 230 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid. Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that.
This is a product with a current lowest price of £37. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | OTL Technologies Pikachu Pro G1 |
| Brand | OTL Technologies |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Grey, Yellow |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Sensitivity | 96.0 dB/mW |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Suitable for | Children |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 230.0 g |
| Cable Length | 1.5 m |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 4, Xbox |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .