Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

In-ear headphones from Etymotic that both fit well and have good sound isolation. No matter what you're using them for, we're sure you'll find them to your satisfaction.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Etymotic ER2XR is £115.71. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
ER2XR are a perfect choice if you love to listen to music. They connect with a cord for highest possible audio quality and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you. With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls.
This is a product with a current lowest price of £116. It has a very good average grade of 4.8 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Etymotic ER2XR |
| Brand | Etymotic |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Impedance | 15.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 120.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 16000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Measures | |
| Cable Length | 1.22 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-11 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .