Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a gaming headset from Austrian Audio that are easily connected with a cord. Handily, this headset has a built-in microphone, either for phone calls or voice chats.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Austrian Audio PG16 is £95.40. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This headset is a gaming headset that is just what your inner gaming needs. It has a cord with a length of 1.4 meters and has a good microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
With the built-in microphone you can also use this headset for voice chats. Over-ear headsets are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality.
With a really long 1.4-meter cord, it's so much easier to plug it into your computer or phone. None of the limitations that a short cord brings with it. It weighs 265 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid.
This is a product with a current lowest price of £95. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Austrian Audio PG16 |
| Brand | Austrian Audio |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Red, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 25.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 44.0 mm |
| Frequency Response (min) | 12.0 Hz |
| Power Handling Capacity | 150.0 mW |
| Sensitivity | 113.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 24000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-17 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4, Xbox |
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 265.0 g |
| Cable Length | 1.4 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .