Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sony has designed a gaming headset that are easily connected with a cord. This is a user-friendly model, since it has built-in buttons to adjust the volume.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony InZone H3 is £54.95. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
This product is a gaming headset that is well-suited for any game imaginable. It has a neat design and you can adjust the volume with built-in buttons. Put on this headset and go questing with your friends!
This headset has surround sound, which gives you a richer and more vibrant sound. Integrated buttons for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use your computer for that.
Over-ear headsets are not as compact as other types but have more hardware and often better sound quality. With the built-in microphone you can also use this headset for voice chats.
This is a product with a current lowest price of £55. It has a high average grade of 4.5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony InZone H3 |
| Brand | Sony |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | White |
Audio Features | |
| Impedance | 35.0 ohm |
| Speaker Configuration | Surround, 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 10.0 Hz |
| Sensitivity | 92.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
| Surround Setup | 7.1 |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-07-05 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Multipoint | No |
Measures | |
| Weight | 299.0 g |
| Cable Length | 1.2 m |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .