Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A pair of practical in-ear headphones from Xiaomi. The wireless range is 10 metres.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2S, so the data shown are historical prices.
Mi True Wireless Earbuds Basic 2S by Xiaomi is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect wirelessly via Bluetooth and have a battery life of four hours.
The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you. This model has a battery life of just four hours, so you might want to have your charger nearby if the battery runs out.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
This is a product with a current lowest price of £. It has a high average grade of 4.2 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones from Xiaomi can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2S |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 7.2 mm |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | Yes |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 4.0 h |
Measures | |
| Weight | 8.6 g |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .