Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Huawei bring you their completely cord-free headphones Huawei FreeBuds SE. They are also water resistant and can handle both a rainy day and a sweaty workout.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Huawei FreeBuds SE, so the data shown are historical prices.
Huawei Huawei FreeBuds SE lets you consume both podcasts and music for hours on end. They plug in with a cord for highest possible audio quality and has a built-in microphone, so they work for hands-free phone calls.
With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls. These headphones have a classic design and are comfortable to wear for longer periods of time.
The headphones weigh no more than 36 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around! These headphones are water resistant and can handle some moisture. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
This is a product with a current lowest price of £. It has a high review average of 4.5 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei FreeBuds SE |
| Brand | Huawei |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | Turquoise, Blue, White |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 10.0 mm |
Design | |
| Suitable for | Office |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | No |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes, No |
| Background Noise Activation | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 6.0 h |
Measures | |
| Weight | 35.6 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .