Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset, made by Astro, lets you experience the game's sound effects wirelessly. Handily, this headset has a built-in microphone, either for phone calls or voice chats.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Astro A30 PlayStation Wireless is £129.99. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
A gaming headset from Astro that is well suited for any game imagineable. It is easily connected wirelessly with radiographic technology and has a built-in microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on this headset and go questing with your friends!
It weighs 342 grams, so it's not the lightest headset on the market, but you can also take that as it being robust and solid. With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun.
This model has a great battery life of 27 hours, so you won't have to charge it all too often. With the built-in microphone you can also use this headset for voice calls.
This is a product with a current lowest price of £130. It has several built-in features, which makes it a very useful model. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Astro A30 PlayStation Wireless |
| Brand | Astro |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Blue, White |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 105.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 27.0 h |
Measures | |
| Weight | 342.0 g |
| Cable Length | 1.5 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-17 |
Features | |
|---|---|
| Console | Playstation 5, Playstation 4 |
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Technology | Radio Frequenzy (RF) |
| Wireless Range | 15.0 m |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .