Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

HyperX has designed a gaming headset that lets you experience the game's sound effects wirelessly. With deep bass, this product will give you an amazing cord free experience.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for HyperX Cloud Stinger 2 wireless is £54.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
A gaming headset that is perfect for your gaming needs. It is easily connected wirelessly and has a built-in microphone so that you can voice chat with your teammates. Put on these headphones and plunge into a world of dragons, aliens and heroes!
Is your phone in the next room? Since the wireless range is 20 metres, you still stay connected. With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun.
An integrated microphone makes this model very practical since it can be used for voice chats, for example. You get up to 20 hours of battery life per charge, which means you probably won't have to charge it every day.
This is a product with a current lowest price of £55. It has a high review average of 4.1 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | HyperX Cloud Stinger 2 wireless |
| Brand | HyperX |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 50.0 mm |
| Frequency Response (min) | 10.0 Hz |
| Sensitivity | 12.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | USB |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 20.0 h |
Measures | |
| Weight | 272.155 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-04 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Play/Pause |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| Wireless Range | 20.0 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .