Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This gaming headset, made by Edifier, lets you experience the game's sound effects via bluetooth. With deep bass, this product will give you an amazing bluetooth experience.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Edifier WH500 is £32.99. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
A gaming headset by Edifier that is well-suited for any game imaginable. It has a neat design and has a practical design. Put on these headphones and go questing with your friends!
With a really good gaming headset, gaming becomes a lot more fun. The lower impedance (resistance) means that this headset can be connected to your phone or other portable devices without use of an amplifier.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just plug it into your device. The wired connection also gives you high sound quality. This gaming headset has an on-ear-design, which makes them more light-weight and compact than most over-ear models.
This is a product with a current lowest price of £33. It has a high average grade of 4.6 out of 5, which means other buyers have been very pleased with the product. With a good headset, your gaming nights is a whole new experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Edifier WH500 |
| Brand | Edifier |
| Type | Headphones |
Type | |
| Gaming Headset | No |
| Type of Headphone | On-Ear |
Product Properties | |
| Colour | Black, Blue, White |
Audio Features | |
| Signal to Noise Ratio | 85 dB |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 30.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 91.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 40.0 h |
Measures | |
| Weight | 172.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-07 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Skip Song, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
| Suitable for Training | No |
| Voice Assistant | Apple Siri, Google Assistant |
Wireless | |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
| Bluetooth Codec | SBC |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .