Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form SACKit will give you a good sound experience. The wireless range is 10 metres.


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for SACKit Touch 400 Brown is £113.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
These headphones is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect with a cord for highest possible audio quality and with active noise cancelling you get some peace and quiet in the busy office landscape.
With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun. They weigh 274 grams, so they're not the lightest headphones on the market, but you can also take that as them being robust and solid.
Over-ear headphones are often larger than other types but have more hardware and often better sound quality. Active noise cancelling means that the headphones can drown out all background noise that can disrupt your sound experience.
This is a product with a current lowest price of £114. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | SACKit Touch 400 Brown |
| Brand | SACKit |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Brown |
| Manufacturer Colour | Brown |
Audio Features | |
| Signal to Noise Ratio | 30 dB |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Power Supply | |
| Battery Time with Noise Cancelling | 50.0 h |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Measures | |
| Weight | 274.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-14 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | AAC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .