Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Hama Spirit Calypso has a neat and practical over-ear design. One charge can give you up to 38 hours of battery life.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Hama Spirit Calypso is £26.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
These headphones by Hama is a good choice for those looking for a great sound experience. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for 38 hours.
The wireless range is 10 metres, which means you can step away from your phone or computer and still stay connected. Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to use the buttons on your phone.
The Bluetooth technology allows you to pair these wirelessly to your phone and you never have to bother with cords. The Bluetooth technology allows you to pair these headphones wirelessly to your phone and you never have to bother with cords.
This is a popular product with a current lowest price of £27. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. Get a whole new sound experience with these awesome headphones from Hama.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hama Spirit Calypso |
| Brand | Hama |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
Product Properties | |
| Colour | Grey, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 100.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 4320.0 h |
| Battery Time (in use) | 38.0 h |
Measures | |
| Weight | 180.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-27 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | Yes |
| Suitable for Training | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | No |
| Microphone | Yes |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Voice Assistant | Apple Siri, Google Assistant |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .