Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

EAH-AZ40M2 are a pair of wireless headphones from Technics. No matter what you're using them for, we're sure you'll find them to your satisfaction.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Technics EAH-AZ40M2 Rose Gold is £123.91. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
These headphones by Technics are a perfect choice if you love to listen to music. They connect cord-free via Bluetooth and with active noise cancelling you get some peace and quiet in the busy office landscape.
With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls. These headphones have a battery life of seven hours and will probably last through your day without charging.
This model lacks built-in buttons to adjust the volume. This is, however, easily done on your computer or phone. These headphones are water resistant and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
This is a product with a current lowest price of £124. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. These headphones from Technics can bring you a whole new sound experience.
Product | |
|---|---|
| Product name | Technics EAH-AZ40M2 Rose Gold |
| Brand | Technics |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IPX4 |
| Colour | Rose Gold |
| Manufacturer Colour | Rose Gold |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 6.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Frequency Response (max) | 40000.0 Hz |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | AAC, LDAC, SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Multipoint | Yes |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Noise Cancelling | Active Noise Cancelling, Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Packaging |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 20.0 h |
| Battery Time with Noise Cancelling | 5.5 h |
| Battery Time (in use) | 7.0 h |
Measures | |
| Weight | 45.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-08-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .